Johann Wolfgang Goethe

J. W. Goethe

Johann Wolfgang Goethe byl často přezdíván jako kníže německých básníků. Narodil se 28. srpna 1749 ve Frankfurtu nad Mohanem. Vystudoval práva v Lipsku a ve Štrasburgu a na pozvání mladého vévody Karla Augusta se přestěhoval do Výmaru, z něhož společně se Schillerem a Herderem vytvořili významné kulturní centrum. J. W. Goethe se nevěnoval pouze literatuře, ale také filozofii a moderním vědám jako byla geologie a přírodní vědy. Za svého života napsal celou řadu významných děl.

Do Mariánských Lázní zavítal až na sklonku svého života. Poprvé zavítal do Mariánských Lázní v dubnu 1820, kdy si jen prohlédl vznikající lázně a vrátil se zpět do Karlových Varů. O rok později, v červenci 1821 se Goethe v Mariánských Lázních poprvé ubytoval. Byl nadšen zdejšími minerálními prameny, přírodou i společností a svůj čas nevěnoval pouze léčebným procedurám, ale také studiu přírodních podmínek. Napsal také o Mariánských Lázních geologickou a mineralogickou studii.

Goetheho druhý pobyt v roce 1822 byl poznačen především mladou Ulrikou von Levetzow, která básníka zcela zaujala. Naposledy se J. W. Goethe do Mariánských Lázní vrátil v roce 1823 a i tento pobyt mu velice prospěl.

Velkého Goetheho mnozí pokládají za kmotra Mariánských Lázní. Právě vznikající lázně získaly díky Goethemu dobrou pověst a mnozí toužili do Mariánských Lázní zavítat, aby zde velkého myslitele osobně potkali. Ve vyšších společenských kruzích se brzy stalo módou léčit se v místě, které tak prospělo Goethemu.

Sám Goethe rovněž povzbuzoval opata Reitenbergera a také lázeňské lékaře při budování lázní a doporučoval jim spojit tradiční lázeňskou péči s moderními léčebnými poznatky.Kurzovní lístek

kurzy platné od 22.06.2018

EMU  1 EUR  ............  25,79 Kč
Rusko  100 RUB  ............  35,07 Kč
USA  1 USD  ............  22,14 Kč
Velká Británie  1 GBP  ............  29,41 Kč

Počasí v regionu


copyright © Hotel Goethe - spa & wellness - Mariánské Lázně webdesign DatNet